top of page

A ja uczę się i nawet w wannie!

Zaktualizowano: 27 lip 2022

Utarło się, że nauka w ciszy jest najbardziej efektywna. Jednak dzisiaj troszkę obalimy ten mit :)

Jest naukowo udowodnione, że ZMIANA MIEJSC DO NAUKI tworzy dodatkowe miejsce w pamięci, o które przyswajana wiedza może się zahaczyć.

A to dlatego, że miejsce służy nam za dodatkowe skojarzenia ze zdobywaną wiedzą (nie do końca uświadomione). Na różnych rzeczach, które nas otaczają możemy zawiesić przyswajane informacje, a nowe miejsce to zestaw nowych rzeczy wspomagających zapamiętywanie.

Gdy uczymy się w tym samym otoczeniu nie mamy do dyspozycji aż tak wielu zmiennych, na których moglibyśmy osadzić nowe informacje. Te same okoliczności szybko przestają zwracać naszą uwagę i nie mają dla nas większego znaczenia.

Co więcej niezależnie w jakich okolicznościach się uczysz (np. pod egzamin) ważne jest, abyś w podobnych okolicznościach go zdawał. Przeprowadzono ciekawe badanie, w którym uczestnicy uczyli się zarówno w hałasie jak i w ciszy, a potem pisali test. Zobacz jak kształtowały się ich wyniki.


PODSUMOWUJĄC RADZIMY:


1. Zmieniać okoliczności, w których się uczysz. Oklepana zasada stałego i cichego miejsca nauki nie ma odzwierciedlenia w badaniach naukowych.


2. Wystarczy czasem mała zmiana miejsca np. nauka w pokoju, w salonie, na balkonie, a innym razem w bibliotece.


3. Jeśli nauka z akompaniamentem muzycznym Ci nie przeszkadza, nie ma przeciwskazań, abyś tak się nie uczył.


Pomocne? :) Napisz komentarz!

64 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commenti


blackberry-messenger.png
bottom of page