top of page

ACTIVE RECALL - czyli jak zacząć uczyć się efektywnie.

Zaktualizowano: 30 cze 2022

Napewno nie raz szukałeś/aś sposobu na szybką i efektywną naukę. Co przychodzi Ci do głowy? – powtarzanie lub czytanie tego samego w kółko? Podkreślanie najważniejszych informacji, które i tak zaraz wylatują z głowy? Nic dziwnego, większość znanych metod nauczania po prostu nie działa w ten sposób, którego oczekujemy. Dlaczego?


Sposoby wyżej przeze mnie wymienione opierają się na nauce pasywnej, która nie angażuje ludzkiego mózgu w tak wysokim stopniu jak nauka aktywna. Czy oznacza to, że powinno się całkowicie z niej zrezygnować? Nauka pasywna również sprawdza się w edukacji, jednak ważne jest aby traktować ją jako dodatek do nauki aktywnej.Active recall czyli aktywne przywoływanie.


Jedną z koncepcji nauki aktywnej jest tzw. „active recall”. Jest to prosta metoda polegająca na zadawaniu pytań i udzielaniu odpowiedzi – nic skomplikowanego, prawda?

Bardzo ważnym elementem tego sposobu jest poprawianie błędnych odpowiedzi i zapamiętywanie prawidłowych.

Poniżej podzielę się z Tobą dwoma sposobami na wykorzystanie „active recall” samodzielnie i wtedy kiedy chcesz się pouczyć w towarzystwie przyjaciół:


1. Fiszki – po jednej stronie kartki zapisz pytanie np. „ Jak powiedzieć krowa po angielsku?”.

Na drugiej stronie zapisz odpowiedź.

Zadawaj sobie pytania i odpowiadaj na nie, następnie sprawdzaj odpowiedź i powtarzaj do czasu uzyskania samych poprawnych odpowiedzi.


2. Wymiana pytaniami – zapiszcie na kartce pytania, a następnie zadawajcie je sobie nawzajem do momentu uzyskania prawidłowych odpowiedzi.


Próbowaliście kiedyś tej metody, a może znacie jakieś inne? Dajcie znać w komentarzu! @Kamila

82 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


blackberry-messenger.png
bottom of page